WhatsApp +90542 354 68 39

Sıkça Sorulan Sorular

MBS Balans Sanayi 30 yılı aşkın bir süredir denge sanatı icra etmektedir.
 • Dinamik balans nedir?

  Dinamik balans, dönen parçalarda titreşim oluşmasının ana sebepleri olan santrifüj(merkezkaç) kuvvetini ve bileşke çiftini azaltmak için bu dönen parçanın ağırlık merkezini dönüş ekseni ile aynı hizaya getirme işlemidir.

 • Balans makinesi almak için hangi bilgilere ihtiyacım var?

  Dinamik balans makinesi almadan önce temel olarak 5 konuda bilgi sahibi olmalısınız.

  1. Rotor Tipi (dinamik balansını yapacağınız iş parçasının tipi)

  2. İş parçalarınız için ağırlık sınırları (birçok farklı iş parçasını balanslayacaksanız, iş parçalarının azami ve minimum ağırlıkları bilinmelidir.)

  3. Düzeltme metodu (Delme, taşlama, tıraşlama, ağırlık merkezleme, kaynaklama, punçlama veya ağırlık ekleme)

  4. Saatte işlenecek iş parçası sayısı.

  5. Balanslama toleransı (tek, iki veya daha çok düzlemde)

  Bu bilgilere sahip değilseniz veya bu bilgileri nasıl alacağınızı bilemiyorsanız lütfen bize ulaşın.

   

 • Hangi (dikey, yatay, beşikli, şaft tahrikli, kayış tahrikli, dinamik, statik) mbs balans sanayi endüstriyel dinamik balans makinesi uygulamalarım için en uygun sistemdir?

  İşleriniz için en uygun makine; bütçe durumunuz, iş parçası tipleri, düzeltme metotları, balans telafisi (tek düzlemde, iki veya daha çok düzlemde) ve saatte kaç iş parçasının balanslanacağı hesaplanarak belirlenir. MBS Balans Sanayi Uzmanları 20 yılık deneyimleri ile bu sorularınızı cevaplayacaktır.

 • Balans makinesi kapasitesini nasıl seçeceğiz?

  Balans Makinesi Kapasitesini Nasıl Seçeceğiz Konusunda Endüstriyel balans makinesinin kapasitesi balanslamayı planladığınız iş parçalarının ağırlık ve ebatlarına uygun olmalıdır. Seri üretim iş parçalarının bulunduğu işletmelerde CNC Balans makinelerinin sisteme entegre edilmesi önerilmektedir. Birçok farklı iş parçasının balanslanması planlanıyorsa en büyük parçaların ebatlarına uygun bir endüstriyel balanslama sistemini tercih edilmelidir. 1-5000 kg kapasiteli sistemler en çok tercih edilen endüstriyel balans makinesi kapasiteleridir. Böyle bir balanslama sistemi orta ölçekteki işleri G2,5 sınıfında ve 5000 kg aralığındaki işleri G1 sınıfında ve 1kg aralığındaki işleri G6,3 veya G10 sınıfında yapabilecektir. Bir tek makinenin tüm ağırlıklardaki, tüm hızlarda ve tüm parçalar için en doğru balanslama yapması imkansızdır. 10 ton vb. daha büyük kapasiteli balans makinaları daha küçük iş parçaları için daha maliyetlidir. 

  Buna benzer olarak istenen balans makinasının gücü, balanslama yapılacak rotorların eylemsizliğine bağlıdır. Motor rotorlarını döndürmek, fanların balanslamasında da olduğu gibi harcanan fazladan güç veya iş parçalarını döndürmek ve durdurmak için gereken güç gibi. Örneğin fanlarda hızı iki katına çıkarmak için 3 kat fazla güç gerektiği unutulmamalıdır. Ayrıca balans makinesinin ebatlarının belirlenmesinde, güvenli balanslama işlemi için işletme içindeki konulacağı yer de önemlidir.

 • Üç Tahrikli, kayış tahriklı, kendinden tahrikli dikey balans makınalarnın seçimindeki krıterler nedir?

  Dinamik balans gereksinimlerinde, balanslama işleminin kolaylığı ve iş parçasının hassasiyetini sağlamak için en önemli tekno-ekonomik çözümlerden biri balans makinasının ve tahrikinin seçilmesidir. Seri üretilen disk biçimli ve küçük ebatlı iş parçaları kendi içinde düzeltme ekipmanı bulunan dikey makinelerde (CNC sistemlerde) balanslanır. Türbinler, turbo şarjlar gibi yüksek hassasiyet gerektiren iş parçaları kayış tahrikli balans makinalarında balanslanır. Fanlar, ağır rotorlar vb. ivmelenmesi ve durması zor olan parçalar ciddi miktarlarda güç gerektirdiklerinden genellikle şaftlı balans makinalarıyla balanslanırlar. Otomobil turbo şarjları gibi tahrik milinden doğacak hatalara tolere edemeyen, çok yüksek devir hızlarında dönen iş parçaları, kendi çalışma ortamlarında olduğu gibi sıkıştırılmış hava vb. çalışma ortamlarını simule edebilen tahrik unsurları ile balanslanmaktadırlar. Universal şaft tahrikli makinalarda bağlantı adaptörlerinin iş parçasına bağlanması sırasındaki zaman kayıplarını ve bu bağlantı adaptörlerinden kaynaklanacak kalan balanssızlık hatalarını bertaraf etmek için kayış tahriği donanımı da sisteme dahil edilmiştir.

 • Dinamık balans işleminde, iş parçasını monte edildiği(Edileceği) şekildeki destek noktaları ile aynı yerlerden mi desteklemeliyiz?

  Evet. Daha doğru sonuçlar için balanslanacak parçanın aynı veya yakın noktalardan desteklenerek balanslanması gereklidir. Dinamik balans bir güç balanslamasıdır ve birleşim balanslama operasyonudur. Böylece gerçekte çalışma durumu balans makinesinde simule edilebilir.

  Şekil 1: Bağlantı ve kuvvet(ağırlık) balansı dengelidir.

 • Dinamik balans makinasında iş parçasını çalışma/kullanım hızında mı balanslamamız gerekir?

  Dinamik balans makinası kullanıldığında balanssızlığı gram milimetre biriminden ölçeriz. Balans makinesinin kalitesi ve hassasiyeti iş parçasını hangi hızda balanslayabileceğinizi belirler. Modern katı yataklı dinamik balans makinalarında mühendisler balanssızlığı daha düşük dönüş hızlarında ölçebilmektedirler. Yapılan balanssızlık düzeltmeleri çoğu Sabit(katı) rotorların hizmet/çalışma gereklilikleri için geçerlidir. Katı rotorlarda, izin verilen kalan balanssızlık miktarları için ISO1940 standartlarını inceleyiniz.

 • Katı rotorlar nedir?

  Rotasyon hızı arttıkça şekillerini değiştirmeyen veya rezonans frekansında çalışmayan rotorlar sabit(katı) rotorlar olarak sınıflandırılmışlardır.

 • Esnek rotorlar nedir?

  Esnek rotorlar rezonans frekanslarına yakın hızlarda çalışan rotorlardır. Bu çeşit motorlar çalışma sırasında rotor üzerinde hafif deformasyon oluşturur. Esnek rotorların, daha yüksek hızlarda hatta servis hızlarına yakın hızlarda balanslanmaları gerekmektedir. Genellikle, istenen sonuçların alınması için yerinde balanslama yapılması gerekmektedir.

 • Yumuşak yataklı balans makinalar ve sert yataklı balans makinalar ne demektir?

  Yumuşak Yataklı Balans Makinalar Ve Sert Yataklı Balans Makinalar Ne Demektir ile ilgili Birkaç 10 yıl öncesinde, balans makineleri ilk ortaya çıktıkları zamanda makaraların üzerinde oturduğu beşik, balanssızlığa bağlı olarak titreşim seviyelerinin ölçülmesi için hareket ettirilmekteydi. Teknolojik gelişmeler ve kuvveti ölçebilen kuartz güç çeviricilerin ortaya çıkmasıyla, beşiklerin salınımı ile titreşimi ölçmelerine gerek kalmadı. Vibrasyonu ölçmek için salınabilen beşik ve elektro dinamik okuyucular kullanmaya devam eden balans makineleri yumuşak yataklı balans makinaları olarak sınıflandırılmışlardır. Herhangi bir hareket imkanı olmayan katı yataklara sahip ve piezo (basınç) veya diğer okuyucular ile kuvveti ölçen makineler ise katı yataklı balans makinaları olarak sınıflandırılmışlardır. Katı yataklı balans makinalarının temel tasarım felsefesi kuvveti ölçerken, mikro işlemciler kullanılan bilgisayarlı hesaplama metotlarındaki ilerlemenin sayesinde kalibrasyonlarının tüm hızlar, ağırlıklar ve kalite gereklilikleri için geçerli olmasının sağlanmasıdır. Kullanılan algoritma kalıcı kalibrasyon ile günlük kullanım için mükemmel ötesi güvenilir olmuştur.

 • Balanslama makinasındaki iş parçasının balanslama hızının ölçülmesi neden çok önemlidir?

  Balans makinası endüstriyel bir ölçüm sistemidir. Bu makine işleme hattı üzerinde fabrika içinde bulunmaktadır. Elektriksel, mekanik, manyetik gibi endüstriyel gürültüler(parazitler) fabrika ortamında olacaktır. Bunun yanında balans makinesinin kendi üzerinde motorlar, makaralar, kayışlar gibi tahrik elemanları da iş parçası ile birlikte dönecektir. İş parçası makaralar üzerine monte edilmiş ve bu makaralar da iş parçası ile dönmektedir. Güç çeviriciler de tüm bu dönen elemanların sinyallerini alacaktır. Balans makinasının elektronikleri, balanslanmak istenen iş parçasının balanssızlık sinyalini ayırabilmesi için bir referans sinyaline ihtiyaç duyar. Balanslanan iş parçasının hız sinyali, sinyal ayrımı için bir referans olarak kullanılmaktadır. Daha eski stroboskopi makinalarda, balans yapıldığında balanssızlık yerinin kaymaya başlaması / geçiş açıda salınım yapması görülmekteydi. Modern balans makinalarında faz kenetleme döngüsü ile birlikte, açı kaymasının çok büyük oranda önüne geçilmiştir.

 • Neden çok farklı hızlarda çalışan balans makinelerine ihtiyacımız vardır?

  Çok farklı hız ayarlarına sahip makineler, farklı ebatlara sahip iş parçalarının kullanılabildiği, normal olarak büyük ebatlı sistemlerdir. İş parçasının, ön görülebilir balanssızlık seviyelerine sahip seri üretilmiş bir malzeme olması durumunda, tek hızlı balans makinaları iş parçalarını daha hızlı ve tolerans seviyeleri dahilinde balanslayabilmek için ayarlanabilir. Fakat ağır ve büyük ebatlı iş parçalarında balanssızlık seviyesi bilinmemektedir. İş ve çalışma güvenliği açısından iş parçasını doğrudan çalışma hızında döndürmek tehlike olabilmektedir. Bu sebeple, ağır iş parçaları daha düşük hızlarda döndürülürken ilk balanslama yapılır. Sonraki balans düzeltmeleri daha yüksek devirlerde istenen hassasiyete ulaşılana kadar yapılabilir.

 • Dinamik balans makinesini bir temele yapısına oturtmak zorunda mıyız?

  Balans makinası, vibrasyonu ölçen ve kalan balanssızlığı hesaplayan endüstriyel bir sistemdir. Modern sert yataklı balans makinaları kuvvetölçer sistemlerdir. Balanssızlık miktarının ve faz açısının doğru ölçülebilmesi için makinenin titrememesi veya sallanmaması gereklidir. Daha kesin ve hassas sonuçlar için balans makinasının fabrika-atölye zeminine sağlam şekilde sabitlenmesi gerekmektedir.

 • Balanssızlık düşürme oranı nedir?

  Balans makinası donanımı, balanslaması yapılan iş parçasının balanssızlık seviyesini belirtmektedir. İyi bir balanslama sistemi bir balanssızlık değeri ölçer ve parça üzerinde, gösterilen bu değere eşit miktarda düzeltme değeri uygulandıktan sonra (ağırlık koyma veya azaltma) kalan balanssızlık miktarı ilk verilen değerin %90- %95 daha azı olmalıdır. Örneğin; ilk belirlemede balans makinesi belirtilen noktada 50 gram verdiğinde, o 50 gram ağırlık belirtilen noktaya eklenir ve kalan balanssızlık değeri okunur. Makinenin gösterdiği değer 5 gram veya daha az ise bu durumda balans makinasının “balanssızlık düşürme oranı” yaklaşık %90 dır. Daha detaylı bilgi için ISO 1940, 2193 standartlarını inceleyiniz.

 • Balanssızlığın birimleri nedir?

  Balanssızlığın birimleri, izin verilen balanssızlık ağırlığının düzeltme noktasındaki yarıçapı ile çarpımının sonucudur. Örneğin A milimetre yarıçapında bulunan B gram balanssızlık AxB gmm balanssızlık olarak tanımlanır. Kullanılan ölçüm sistemlerine göre;
  Metregram
  Onsinç
  Graminç
  Milimetregram
  milimetre miligram,
  veya düzlemsel bir uzaklık birimi ile ağırlık birimi olarak (metrik veya İngiliz) ortaya konulur.

 • Düzlem ayrımı, çapraz etki, etki nedir?

  İki düzlemli dinamik balans makinalarında, sonuçlar iki düzeltme düzleminde gösterilmektedir. Bir düzlemde düzeltme yapıldığında, balanssızlığın ikinci düzlemde telafisi; düzlem ayrılığı veya çapraz etki veya etki olarak tanımlanır. Normalde, düzlem ayrılığı %3 ün çok altında olmalıdır. Bilgisayar tabanlı sert yataklı balans makinalarında düzlem ayrılığı matematiksel olarak sağlanır. Böylece kullanıcılar daha iyi düzlem ayrılığı seviyelerini elde eder. Bu, balanssızlık sinyallerinin sonuçları göstermesi için elektronik olarak karıştırıldığı ve modüle edildiği yumuşak yataklı balans makinalarında imkansızdır.

 • Farklı balanslama hızları farklı balanssızlık değerleri verir mı?

  Balanssızlık bir vektör ve balanslanan iş parçasının geometrisine bağlı olan fiziksel bir niceliktir. Deforme olmayan ve sabit halde kalan bir malzemede tüm devir hızlarında aynı değerdedir. Yüksek kalite sert yataklı balans makinalarında, farklı hızlarda ölçülse de, balanssızlık değer ve açısı izin verilen aralıkta bulunacaktır. Elektronik aksam (diyelim ki +/- 15 V) düşük voltajlarda çalıştığından beri, eski makinelerde düğmeler ve işaretleyiciler ile sonuçlardaki değişimler bertaraf edilmeye çalışılmıştır. Farklı hızlarda +/- %5 arasında bulunan değer değişimi kabul edilebilir limitlerdedir ve bu makine “çok iyi ve hassas bir sistem” olarak sınıflandırılabilir.

 • Balanslama makinası tarafından belirtilen balanssızlık miktarı kadar ağırlık ekledik. hala makine fazla miktarda balanssızlık gösteriyor ve açı da kaymış durumda. sorun nedir?

  Balanssızlık bir vektördür. Bunu telafi etmek için tam yerinde ağırlık ekleme ve çıkarma yapılması gereklidir. Bu durumda doğru miktarda ancak farklı bir yerde (farklı bir açıda) telafi ağırlığı eklendiğinde kalan balanssızlık ve bunun yerinin belirlenmesi gereklidir.

  Yukarıdaki 3 şekilde aynı balanssızlık ve telafi değerleri ile kalan balanssızlık gösterilmiştir. Böylelikle, hem balanssızlık miktarı ve balanssızlığın yeri balanslama işleminin sonucunu belirlemektedir.

 • Kıritik bir işimiz var ve daha işleme başlamadan doğru balanslamayı belirlemek istiyoruz. kalibrasyon değerini veya herhangi karmaşık teoriyi bilmiyoruz. ne yapmalıyız?

  Verilen bu durumda, kullanıcı tüm dijital elektroniklerin +/- 5 V aralığında çalıştığını bilmesi gereklidir. Bu değer, bu durumda ortaya çıkacak sonuçların bir yorumudur. Balanslamanın basit bir metodu kabul edilmiş değerlerin yarısına balanslamaktır. Şöyle ki 50gmm tolerans için iş parçası makinanın gösterimine göre 25 gmm kalan balanssızlığa ayarlanmalıdır.
  Şimdi bağlantılara, tahrik noktalarına dokunmadan referans noktanızı değiştirin. Bu, şaft tahrikli makinelerde üniversal şaftı 180 derece (verilen herhangi bir açıda) değiştirerek veya kayış tahrikli makinalarda referans noktası çıkartmasını (verilen herhangi bir açıda) 180 derece farklı yere taşınır. Bundan sonra iş parçasında kalan balanssızlık ölçülür. Eğer, kalan balanssızlık miktarı ilk balanssızlık değerinin %10’undan az ise tahrik hatalarının, elektroniklerdeki sürüklenmenin vs. hesaba katıldığından ve iş parçası izin verilen kalan balanssızlık değerlerinin sağlandığından emin olabilirsiniz.

 • İş parçasını toleranslar içinde olacak şekilde balansladık. Montaj sırasında titreşim seviyelerimiz istekleri karşılamıyor. Sebebi nedir?

  Dinamik balans dönen kütlede vibrasyon oluşmasının ana sebepleri olan santrifüj kuvvetini ve bileşke çiftini azaltmak için dönen kütlenin ağırlık merkezini dönüş ekseni ile aynı hizaya getirme işlemidir. Bu durumda 20 mikro metre delik ara payı olan adaptör kullanabilir ve montaj takımını G6.3 sınıfında balanslarız. Bu durumda montaj grubunuz tekrar monte edildiğinde G15 veya G20 sınıfında balans kalitesine sahip olacaktır. Böylece yerine monte edilmiş parça için kalite sınıfı içinde bir balanslama değil balans makinesinde elde edilmiş balans değerlerine sahip olacaktır. Buna benzer olarak, kullanılan rulmanların kalitesi de önemli rol oynayacaktır. Doğru sonuçlar için hem balans makinesi hem de kullanılan ekipmanın kaliteli olması önemlidir.

 • Belli bir parça için izin verilen kalan balanssızlığı veya balanslama toleransını nasıl belirleriz?

  İzin verilen kalan balanssızlık, tasarım kriterlerine ve özel parçanın kullanıldığı uygulama yerine bağlı olarak belirlenen gereksinimdir. Parça tasarımcısı veya o parçanın son kullanıcısı en doğru hakemdir. Bu bilginin yokluğunda balanslama uzmanı ISO2953 standardını referans olarak alınabilir. Kullanıcılar, kalan balanssızlığı hesaplamak için ayrıca verilmiş yazılımı da kullanabilir.

 • Balanssızlık telafisinin yapmasının en iyi metodu nedir?

  Balanssızlık ilk olarak tasarımda telafi edilir. Bundan sonra ağırlık ekleme veya ağırlık çıkartma ile balans sağlanır. Parçanın tasarım gereklilikleri balanssızlığının telafi edilmesi için en doğru rehberdir. Eğer balanssızlık telafisi az ve tasarımda uygunluk varsa ağırlık azaltılması için delme, frezeleme, öğütme vb. işlemler yapılabilir. Çok fazla balanssızlık durumunda, fazla miktarda ağırlığın parçadan alınması parçayı zayıflatıp kullanım dışı bırakabileceği için telafi ağırlığı parçaya vidalanır veya kaynatılır. İş güvenliği açısından da iş parçasından ağırlık azaltmak için çok fazla kesim taşlama yapılması tavsiye edilmemektedir.

 • Malzemede kaç noktada telafi ağırlığı kullanmamız gerekir?

  Dinamik balans işleminde, doğru balanslama için en az iki düzlem ve iki nokta olmalıdır. Çoğu durumda sadece iki noktadan yapılan telafi (Ağırlık eklenmesi veya çıkartılması) yeterli olmayacaktır. Örnek olarak krank millerinde bulunan sabit noktalar gibi, yukardaki gibi bir durumda telafi ağırlığı aynı düzlem veya farklı düzlemlerdeki farklı noktalara dağıtılabilir. Operatörlerin daha detaylı bilgi için, iş parçası çizimine veya son kullanıcıdan gelecek geri bildirimlere dikkat etmeleri gerekmektedir. Fanlar, bölümlü rotorlar gibi iş parçalarında balanssızlık telafisi, metal aksam/bölümlerin olduğu kısımlarda vektörlere bölünerek balanssızlık telafi ağırlığı ekleme veya çıkarma işlemi yapılmalıdır. Böylece balanssızlığın alınacağı nokta sayısı iş parçasının özelliklerine göre belirlenmek durumundadır.

 • Sıfır-gram-sıfır-derece balanslama yapılabilir mı?

  Balanslama işlemlerinde “sıfır balanslama” terimi kullanılmamaktadır. Diyelim ki genellikle 20 millimetregram tolerans altında bir iş parçasını balanslamaya çalışıyoruz. Kısaca kalan balanssızlık her zaman 0-20 mmg arasında bir yerde olacaktır. Bu iş parçasının “sıfırlandığını” kabul edebiliriz. Balans makinasının gösterdiği açı kalan balanssızlığın yeri olacaktır. Hedef dairesi dışında daha fazla telafi yapılamayan kalan balanssızlık bulunmaktadır. Balanslama işleminden sonra diyelim ki 5 derece açı değeri veya 257 derece açı değerinin etkisi aynıdır.

 • Çok düşük balanssızlık fakat yüksek açı alıyorum. Neden?

  İş parçası iyi balanslanmıştır. Bir önceki sorunun cevabında neden çok düşük derece elde edemediğimiz bulunmaktadır.

 • ISO test rotoru nedir?

  Dinamik balans makinası, balanslama göstergelerinin doğruluğundan emin olmak için periyodik olarak kontrol ve kalibre edilmelidir. ISO rotoru, belli noktalarına bilinen ağırlıkların eklenip çıkarılabildiği önceden tamamıyla işlenmiş temel rotordur. Bu iş parçası olarak balanslanır ve balans makinesinden alınan veriler ile bilinen ağırlıklar kontrol edilir. Test prosedürleri için ISO2953 standardına bakınız.

 • Tek düzlem, iki düzlem veya çoklu düzlemler de balanslamasının yapılmasına nasıl karar veriyoruz?

  İş parçasının dinamik balanslama gereklilikleri veya son kullanıcı balanslama düzlemlerinin sayısında belirleyicidir. Bu bilgilerin olmaması durumunda standartları inceleyiniz. Normalde parça boyu çapından büyük olduğunda iki düzlem balanslama uygulanmaktadır. Küçük volanlar, pompa rotorları, debriyajlar gibi disk biçimli iş parçalarında tek düzlem balanslama yapılabilir. Çok kademeli pompalar, türbinler, krank milleri gibi iş parçalarında çoklu düzlem balanslama uygulanmalıdır. Çoklu düzlem balanslamasının bu parçalarda uygulanmasının sebebi ağırlık ekleme-çıkarma işlemlerinin kolaylaştırılmasıdır.

 • Balanslama makınamızda bir fanın(veya bloverın) balanslaması yaptık ve statik balanslama tezgahında fan üzerinde ağır bir nokta tespit ettik. sorun nedir?

  Yukarıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi; dinamik balans makinası, statik bileşenin “S”, çift bileşeninden “+C ve -C” oluşan farklı kuvvetin birden oluşturduğu balanssızlık kuvvetlerinin sonucu ölçmektedir. Ölçülen değerler program kullanılarak iki düzlemde ve statik/birleşik ölçme bölümlerinde kaydedilir. Balans makinesi kullandığınızda tüm bu S, +C, -C balanssızlıklarını birden telafi edersiniz. Fakat statik balanslama tezgahında ölçüm yapıldığında +C ve –C değerleri hesaba katılmayacak sadece S değeri ölçülecektir. Bu durumda dinamik balans makinasında balanslanmış fan üzerinde statik balans testinde ağır nokta görülecektir. Söz konusu fanın gerçek çalışma durumunda bu üç kuvvetin dinamik etkisi balanslanmış olacağından çalışması düzgün olacaktır.

 • MBS Balans Sanayi rot balans makinesi üretmekte midir?

  MBS Balans Sanayi, 25 yıla aşkın sektör deki tecrübesiyle bir çok alana ve kişiye özel balans makineleri üretmektedir. MBS Balans, otomotiv sektörün de saft, volant, fren diski ve turbo gibi parçaların balans müdahaleleri gerçekleştirdiği gibi  balans makinalarının üretimi yapılmaktadır. Ancak, rot balans makinesi üretimi yapılmamaktadır.

 • Yerinde(seyyar) balans hizmeti nedir? Nasıl yapılır?

  Yerinde balans hizmeti ağır sanayi parçaları, taşınması zor, çalışır halde olan, rejitli, rejitsiz, katı, esnek vb. bütün rotor gruplarının alabileceği ve alması gereken bir işlemdir. Yerinde balans hizmeti sırasında parçanın yataklarına bağlanan sensörlerle, makinenin oluşturduğu  titreşimleri MBS Balans Sanayinin profesyonel ekipmanları ve uzman ekibi tarafından takip ve müdahele edilir. Bu işlem sırasında balanslı açıya parça eklenir yada parça çıkartılır. İşlemin süresi, parça da bulunan balans, müdahale edebilme kolaylığı ve rotor cinsine göre değişkenlik gösterir. Yerine balans hizmetinin fiyatı ise parçanın çapı, ağırlığı ve iş gücüne göre bilirlenir.

 • Endüstriyel balans makinesi nasıl çalışır?

  MBS Balans Sanayi uzun yılların deneğimi ile Ar-Ge çalışmalarına ara vermeden ve yeni teknolojiler üzerinde çalışmaktadır. Bu birikimi harmanlayarak ortaya çıkardığı son yazım olan İBalancer, kullanıcalara çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bu programda hedeflenen, zaman ve maddi kazançtır. Görsel kolaylığa da sahip olan olan İBalancer, "balans makinesi nasıl çalışır?" sorusunu bir nevi ortadan kaldırıyor. Müşterilerimiz bu programı kullanmak istemesi halinde, MBS Balans uzman ekibi tarafından kurulan bu İBalancer, 3 günlük eğitim ile birlikte "Balans Makinesi Operatörlüğü Sertifikası" verilmektedir. Eğitim sırasında, balans makinesi operatörünün balans ve parça tanıtımı, güvenli kullanım ve doğru müdaheleler konusunda bilgilerin verilmesi hedeflenmiştir.

 • ISO 1940 standartı nedir?

  ISO (Uluslararası Standart Organizasyonu) dünya çapında milli standartlar federasyonudur. Uluslararası standardın hazırlanması normal olarak ISO teknik komiteleri tarafından yapılır. Konuyla ilgilenen kuruluş üyelerinin her birinin teknik komitede görev alma hakkı vardır. Hükümet içinde veya dışında uluslararası organizasyonlar ISO ile ilgili olarak çalışmalara katılabilirler.
  Taslak olarak teknik komite tarafından taslak olarak hazırlanan standart ISO konseyi tarafından uluslararası standart olarak kabul edilmeden önce üyelerin onayına sunulur. Standart ISO kuralları gereğince üyelerin en az %75 tarafından onaylanmalıdır.
  ISO 1940 / 1 uluslararası standardı Mekanik Titreşim ve Şok ISO / TC 108 Teknik Komitesi tarafından hazırlanmıştır. Bu bölüm ISO 1940 - 1973 deki standardın son değiştirilmiş hali olup onun yerine geçer. Kullanıcılar bütün uluslararası standartların zaman zaman değişikliğe uğrayacağını gözden uzak tutmamalıdır. Burada atıf da bulunan standartlar aksi belirtilmediği takdirde en son düzenlemelerdir.

 • fan balans makinası üretiminiz varmı?

  fan balans makinası üretiminiz varmı? Fan Balans Makinası Üretimimiz ile ilgili bilgi almak için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

 • Pelton Türbin Nedir ?

  Pelton çarkı olarak da bilinen Pelton Türbin, 1870'li yıllarda L.Pelton tarafından icat edilmiştir. Temel çalışma prensibi olarak dürtü tipi su türbinleri arasında gösterilir. Bu tip türbinler suyun ölü ağırlığının aksine hareketli suyun sağladığı enerjiden faydalanır. Genellikle yüksek akım gücüne sahip sularda kullanılır.

 • Dik Milli Kırıcı Nedir ?

  Dik milli darbeli kırıcılar olarak da bilinen dik milli kırıcılar, aşındırıcılığı ve sertlik seviyesi oldukça yüksek ürünlerde ve malzemelerde kullanılmaktadır. Bu tip kırıcılar en çok beton santralleri için kum üretiminde, mıcır ve çakıl üretim tesislerinde ve çeşitli maden ocaklarında kullanılır. En büyük avantajları ise yatay rotorlu kırıcılarla kıyaslandığında daha düşük işletme maliyetlerine sahip olmalarıdır.

 • Valeo Fren Diskleri Nedir ?

  Valeo fren diskleri, fren sistemlerinin en önemli güvenlik unsuru olarak kabul edilir. Sürtünme malzemesinin kalitesininin bir sistem için oldukça önemli olduğundan hareketle, düşük sürtünme kalitesinin fren sistemini ciddi ölçüde tehdit edebileceğini söyleyebiliriz. Bu nedenle Valeo fren diskleri çeşitli dayanıklılık testlerinden geçmiş ve güvenli sürüş için gereken şartları sağlamıştır.

 • Makinelerin Çalışma Prensipleri Nelerdir ?

  Genel olarak dengesizliği gidermek için kullanılan bu makineler, bir rotordaki dengesi bozuk kütle veya cisimlerin yerini veya miktarını belirler. Dengesizlik durumunu azaltan bu tip makineler titreşim seviyesini en düşük seviyeye indirirken, rot yataklarının verimliliğini arttırır.